LHS v skratke:

           

Historický šerm, profesionálny lukostrelci, skutočné vojnové dobýjanie hradu, vzbura občanov. Program plný nadšenia, napätia, sprevádzaný emóciami údivu. Výkriky pomaly upalovanej bosorky, zaživa, pre jej pohoršujúce skutky. Divák si s údivom vychutná historický tanec, zvodnú ladnosť pohybov umelcov aj zo zahraničných krajín. Hluk z dela, ktorý sa šíri do veľkej vzdialenosti priláka každého okoloidúceho a zanechá v človeku neopakovateľnú spomienku na udalosť, pri ktorej sa cíti akoby sa na moment ocitol o niekoľko storočí späť a všetko prežíva s dobou, v ktorej sa práve nachádza. Je to doba stredoveku, kde si každý hľadal svoje miesto, bojoval o svoju dôstojnosť, úctu a obdiv. Takémuto obdivu sa pýši aj hrad Likava, ktorý bol síce niekoľkokrát dobytý, ale jeho tajomstvo láka stále viac ľudí. Ľudí, ktorých naša história a program Likavských hradných slávností určite nenechá chladných. Naopak, svojim dynamickým programom účasť na Likavských hradných slávnostiach a záujem o ne stále viac stúpa.

Na prírodnom amfiteátri pod siluetou hradu Likava sa už niekoľko desaťročí uskutočňuje detský folklórny festival, ktorý sa teší veľkej obľube a návštevnosti. Roku 2007 bol práve na tomto amfiteátri uskutočnený prvý ročník Likavských hradných slávností. Aj preto sme sa mohli tešiť dostatočnej návštevnosti a príjemnej nálade, ktorú narúšalo len daždivé počasie. Likavy sa dotkli mnohé vojenské udalosti, v každom storočí od 14. do 18. storočia aspoň jedna. A práve posledná v roku 1707, pri ktorej bol hrad zbúraný, nám dala podnet, aby sme na 300-ročné výročie od zbúrania Likavy, opäť do jej okolia priniesli vojenskú vravu a paľbu diel. Na I. Likavských hradných slávnostiach sme napr. rekonštruovali dobýjanie hradu z roku 1397, kedy sa Likavy prvýkrát dotkli bojové časy. Druhý ročník priniesol divákom ukážky bojov o hrad v 15. storočí, kedy bol hrad obliehaný husitmi. Nápad zrealizovať hradné slávnosti vznikol ešte v roku 2005, no k realizácii kultúrno-historickej akcie pod názvom „Likavské hradné slávnosti“ došlo prvýkrát v roku 2007. Vzhľadom na úspech prvého ročníka a všeobecne rastúcu popularitu takýchto podujatí vznikol takto základ pre krásnu tradíciu, ktorá by mala obohacovať našu kultúru aj v budúcich rokoch.

           

            Náš organizačný tím plánoval slávnosti pôvodne na celý víkend a niesť ich v duchu akéhosi prierezu dejín osídlenia Likavy a jej okolia. No postupne pre finančné obmedzenia sa Likavské hradné slávnosti uskutočnili jeden vždy jeden deň. Pri organizácii nám výrazne pomáhali zamestnanci  Liptovského múzea v Ružomberku a obce Likavka. Všetky ročníky boli organizované a realizované dobrovoľníkmi a v drvivej väčšine aj účinkujúcimi bez akýchkoľvek nárokov na honorár. Finančné prostriedky boli použité len na krytie najnevyhnutnejších výdavkov.

 

Viac o LHS si môžte pozrieť aj v našej fotogalérii.